Mitat EREN

Mitat EREN Kişisel Web Sitesi

Android programlamaya başlama...

Android, Java üzerine kurulu bir platformdur bu yüzden android programlama öğrenmeden önce çok iyi derecede Java bilmek gerekir. Android programlama için Eclipse kullanacağız.

Android programlama öğrenmek için en önemli sitemiz http://developer.android.com/ olacak. Bu siteyi incelerseniz Android programlama, fonksiyonlar, kütüphaneler kısaca android ile ilgili birçok dökümana ulaşabilirsiniz. Gelelim kurulum işlemlerine...

Eclipse IDE Kurulumu

Bir yazılımcı olarak, kullandığınız geliştirici ve kullandığınız dil her zaman önemlidir. Android programlama da Eclipse ile entegre bir çok özelliği olduğundan dolayı Android geliştiricilerinin çoğu Eclipse kullanmaktadır. Eclipse yüklemek için http://www.eclipse.org/downloads/ adresini kullanabilrsiniz. Fakat bilmeniz gereken diğer birçok open source project gibi ECLIPSE de farklı özellikleri içeren yüklemeler bulunmaktadır.


Android SDK(Software Development Kit) Kurulumu

Öncelikle http://developer.android.com/sdk/ bu adreste bilgisayarımız uygun olan SDK’yı indiriyoruz. SDK yı indirip kurduktan sonra güncelleme sayfası gelecektir. Burayı yükleyebilirsiniz ya da daha sonra da yapabilirsiniz. Size kalmış açıkçası. Ama güncellemenizi tavsiye ederim. Hepsini güncellemekten ziyade Android’in en alt ve en üst sürümünü güncellemenizi tavsiye ediyorum.

Android ADT(Android Development Tools) Kurulumu

ADT yi kurmanın iki yolu vardır. Bunu ilki  http://developer.android.com/tools/sdk/eclipse-adt.html    adresinden en son ADT yi indirip Eclipse üzerine kurabiliyoruz. Ancak benim size tavsiyem eclipse üzerinden direk kurmanızdır. Eclipse açıp ” Help > Install New Software ” e tıklıyoruz. Ardından “Add” butonuna tıklıyoruz. Açılan “ Add Repository” penceresinde isim alanına “ADT Plugin”, Location alanına” https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/“ yazıyoruz. Bir sonraki adımda  çıkan pencerede “Developer Tools” seçip devam ediyoruz.

Açılan pencerede Android’i seçip ve SDK Location kısmına SDK nın yolunu giriyoruz. “Apply” dediğimizde bilgisayarımızda kurulu olan SDK platformlarını geliyor. Daha sonra Eclipse içinde üstteki Window sekmesinden “Android SDK and AVD Manager” seçeneğinden istediğimiz platformları seçip kuruyoruz.

AVD (Android Virtual Device) Oluşturmak

Yazdığımız kodları da  AVD (Android Virtual Device) Manager’da  emülatörler üzerinden çalıştırabiliriz. Emülatörü de bizim oluşturmamız gerekiyor. Eclipse > Windows > AVD manager a giriniz ve oradan yüklü olan SDK lardan biri seçiniz. Yükleme yapacağınız aletinizin özelliklerini seçiniz ve ona yeni bir ADK ismi vererek oluşturabilirsiniz.


Yorumlar kapalı.