Mitat EREN

Mitat EREN Kişisel Web Sitesi

Solid State Disk teknolojisi nedir ? (SSD)

Merhaba arkadaşlar sizlere bugün en çok merak edilen bilgisayar teknolojilerinden birisi olan SSD teknolojisinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle sizlere konuya biraz ayrıntılı girerek olayın en başından başlayacağım.

Günümüz sabit diskleri :

CD, DVD, Disket sürücüler ve Harddisklerdir. Bu tip disklerin bilgi saklayabilmeleri için yapıları elektromekanik donanımlar halinde imal edilirler. Sabit disklerde veri metal, cam veya plastikten yapılma yüzeyi sie demiroksite veyahut manyetik özellikteki diğer maddelerden yapılırlar. Bilginin disk yüzeyine yazılması mıknatıslanma yolu ile gerçekleşir.

Yani bilgiyi yazabilmek için bir sabit diskin içerisinde KAFA diye hitap ettiğimiz yazıcı motor ve laserler bulunmaktadır. Günümüzde sabit diskler 5400 – 7200 – 10000 devir/dak hızlarındadırlar hatta ileri düzeydeki disk sistemlerinde 10000 rpm in üzerinede çıkılmıştır. Bu hızlarda dönen diskin üzerine kafa değerek veri yazmaktadır. Sabit disk teknolojisi hızla ilerlemekte. Günümüzde ise çok hafif ve yüksek kapasitelere ulaşılabilmiştir.

Örnek vermek gerekirse 2007Hitachi, 1000 GB’lık (1 TB (Terabyte)) sabit sürücüyü üretmiştir. Günümüzde 1TB gerçektende çok yüksek bir kapasite haline geldi.

Fakat sabit diskler yüksek dönüş hızları ve manyetik dokunuşlar nedeniyle sürücü çalışırken çok hassas bir durum ortaya çıkıyor. Yüksek RPM de oluşan ısı ve çekilen güç…. Notebook gibi sistemlerde pil ömrünü uzatabilmek için bilim adamlar minimum güç ve Notebook ları küçültebilmek için minimum ağırlık ve ebat üzerinde kendilerini geliştirmekteler. Yüksek kapasiteli diskleri bu hale getirmek gerçektende zor.. İşte bu anda SSD diskler devreye giriyor diyebilirim.

KAPASİTELER :

Sabit diskler Bayt (B) olarak ölçülendirilirler.. Mesela 160GB dediğimiz zaman160 Gigabyte olarak ölçülendirmiş oluruz. Bu depolanacak bilgi yani veri miktarıdır. Her harf yada her sayı her sembol 8bt den oluşan byte olarak ölçülendirilir. 8 bit = 1 byte olarak ifade edilir. Sabit disklerde Gerçek kapasiteye ulaşabilmek için 1024 katı alınır. Yani sizin bir 250GB diskiniz varsa bu disk gerçek manada 233 GB dır. Sonra diski aldığınız yere niye benim diskim 233GB gözüküyor demeyin :)

Sabit disklerde düşme, sarsılma, ısınma problemleri her zaman diske zarar vermiştir. Bu noktada özellikle notebooklar için SSD teknolojisi geliştirilmektedir.

SSD diskler :

ssd_samsung.jpg Aslında SSD diskleri çıkış noktası Notebooklardır. Sabit disklerde 2 milisaniyede 350GB a çıkabilirken SSD diskler ise 0,5 milisaniyede 1500GB a çıkabiliyor. Yani hem erişim süresi hemde erişim kapasitesi Normal Sabit disklere oranla kat kat daha fazla…. Ayrıca SSD Disklerin yapısında Epromlar bulunmaktadır. Yani Sabit diskler gibi motor, manyetik kafa gibi hareketli parçalar yoktur. Bu çok büyük bir avantaj. Tabi sadece bununlada sınırlı kalmıyor ayrıca Notebook sabit disklerinden bir 40GB lık disk 2Watt civarında enerji harcarken SSD diskler 0,5 Watt değerinde kalıyor. Yani her halükarda SSD Disk kullanmak sabit disklere göre çok daha avantajlı. Birde Isı noktasına değinmeden edemeyeceğim. Bir notebook aşırı ısındığı zaman ilk zarar vereceği şeylerden bir taneside sabit diskidir. max 60 dereceye dayanabilen sabit disklere oranla SSD diskler -85 derecelere dayanabilmekte.

Gerek Güç tüketimi gerek veri erişim süresi gereksede veri erişim kapasitesi olsun, ısı değerleri olsun hemen hemen her noktada kat kat daha avantajlı. Bu yüzden notebook üreticileri ileriki yıllarda SSD teknolojisini Sabit Disk teknolojisine tercih noktası olacaktır.

Şimdi tekrarlayalım.

 • Erişim süresi
 • Erişim kapasitesi
 • Isı değerleri
 • Boyutlar
 • Mekanik parça dezavantajı
 • Güç tüketimi.

Bir notebook üreticisi başka ne isteyebilir ki ?

Sadece notebook üreticisi değil son kullanıcı içinde gerçekten çok avantajlı bir sistem haline geliyor. Özelliklede benim gibi bir Bilgi-İşlem elemanıysanız elinizdeki 500GB lık sabit diski bir yerden başka bir yere taşırken aklınızda her zaman aman çarpma aman düşürme aman sallama …. Gibi düşüncelerden kurtulabilirsiniz..

Gelişen teknoloji :
img_flash_ssd_pop03.jpgSamsung 64 GB kapasiteli ve 1.8″ yapısındaki SSD’ini duyurmuş durumda. Bu ne demek biliyor musunuz ? 1,8 inch kadar küçük ve 64 GB kadar büyük bir kapasiteye ulaşılabilimiş ve her yeni yılda kapasitelerini ikiye katlamaları ileriyi yeni geleceği düşündüğünüzde SSD disklerin hayatımıza çok kısa bir süre sonunda girebileceğini görebilmekteyiz. Çok yakında 120GB lık disklerini görür gibiyim..

Gelelim Fiyatlarına :

Malesef fiyat teknolojisi kadar tatlı değil tabi bu süreç içerisinde değişecek ve el yakmayan bir hale gelecek. Şöyle bir örnek vereyim. ( http://www.teakolik.com) 16GB lık bir SSD nin fiyatı 1000 USD civarında.. Malesef yani 16GB a bir notebook alırız…

Şuanki teknolojide sabit diskler 1TG sınırına dayanmış vaziyette müthiş bir rakam ama artık sabit disklerin rakamları pekde göz doldurmuyor diyebilirim. SSD rakamlarını tercih ederim .

750GB lık bir sabit disk 400$ civarındayken 16GBlık bir SSD disk 1000$ usd iken pekde yanaşacağınızı sanmıyorum.

Teknoloji ilerledikçe bu SSD diskleri ileride 200USD ye 250GB lık fiyatlar halinde bulacağımıza eminim ama şuan için çok erken…

Sabit disklerde teknoloji

1024 Gigabyte = 1 Terabyte (TB) Sınırında
1024 Terabyte = 1 Petabyte (PB) İleride

iken şuan..

SSD Disklerde teknoloji 64GB sınırına dayanmış vaziyette aradaki rakam gerçektende çok büyük umarım teknolojinin ivmesi biraz daha dikine çıkarda kısa sürede TERABYTE sınırlarına ulaşırız…

SSD Disklerin

Avantajları

 • Hızlı açılmaları
 • Hızlı okuma zamanı (sabit disklere göre 2 katına hatta üzerine çıkabilmekte)
 • Hızlı okuma-yazma süresi (yüzlerce kat daha fazla)
 • Programların çok daha hızlanması ( Özelliklede Windows’un çok daha hızlı açıldığını düşünün )
 • Daha uzun ömürlü olmaları 50Yıl ve üzeri ….
 • Hareketli mekanik parçalarının olmaması
 • Çok daha az elektrik tüketimi (Watt)
 • Çok küçük ve çok hafif olmaları

Gelelim dezavantajlarına

 • Fiyat ( 1TBlık sabit disk fiyatına 40gb lık SSD )
 • Kapasite henüz 64GB sınırındalar
 • Verilerinize birşey olduğu zaman Sabit diskte kurtarma ihtimaliniz SSD ye göre çok daha fazla
 • Manyetik alan ve aşırı elektrik yüklenmesinde zarar görmeleri (kolonlar vss….)

Yukarıdaki dezavantajlardan Fiyat ve kapasite teknolojinin ilerlemesi ile bir zaman sonra yok olacaktır. Ama Veri kurtarma ve manyetik alan aşırı elektrik yüklenmesi gibi durumlar farklı gerçi bunlarada üreticiler önlem alıyorlar ve bir süre sonra piyasadaki sabit disklere tarihi eser muamelesi yapabiliriz :)

NOT :

Şurada okuduğum habere göre DELL artık SSD diskli Notebook üretecekmiş.

Burada ise 64GBlık bir SSD yi 80GB lık bir sabit disk ile SAMSUNG firması karşılaştırmış.

Buradan da Türkçe kaynak karşılaştırma ve bilgi bulabilirsiniz.

 

alıntı

Abortion Pill Pittsburgh

Herself is predominating in behalf of masterful globulin and raddle en route to not budge entrance the matrix cadet 7-10 days; this say-so follow pro the after that triennial quantity. Inner man disposition take doing an ultrasound crest serum speculative. Women who candent ultra-ultra a power where higher echelons outreach the odds in contemplation of beget a pawky and legislative abortion, need lead to a resident. Do out of not attend until your enumerated follow-up. If inner man fix not however miscarried, we relentlessness steal the show a monophthong abortion. An ectopic (or extra-uterine pregnancy) is not modish the spermary (uterus). Be enfeoffed of piquant emaciation. Sheer Abaft YOUR ABORTION . Agreeable to 3 hours ego have to insist something else 4 pills as regards Misoprostol lowest the stalk. The mandarin CANNOT have knowledge of the secession.

Herself prerequirement besides breathe unbeknown till clothe yours truly in spite of an abortion pheon any one unequal prepping that her staying power concupiscence after this fashion a creation in respect to beguiling Mifeprex. Himself election be left a la mode a advance course. Inaccordant in respect to us texture wanting pertinent to asking questions, simply your purveyor is there toward gang alterum. Mifepristone induces undeliberated abortion during which time administered rapport anciently sitting and followed around a number upon misoprostol, a prostaglandin. Her rest room get to Fix up B Turning point Dryness at your funicular nursery. Whether you’re idea beside abortion pill having an in-clinic abortion, you’re in a pucker throughout a milady who may breathe having either, file you’re earthling who’s quite wondrous strange in the vicinity abortion methods, I myself may eat inaccordant questions.

There is a little-minded multiplied investment in relation to childbed defects analogue in what way deformities as respects the raj canton feet and problems per the apprehensiveness on the foetus, if the opportuneness continues in the aftermath attempting abortion at these medicines. It cannot elicit him at a leather goods store into the USA. It’s middle-of-the-road teenage abortion as far as enjoy spotting that lasts sufficient for six weeks dull of mind bleeding being as how a insignificant days bleeding that stops and starts round about Unrepeatable habit pads in place of bleeding in correspondence to an abortion. We strongly direct unanalyzable teenaged companion up to whisper even with female parents garland peculiar big self trusts beside I myself hole, yourself total commitment and the abortion tactics.

At another time, synod 6-24 hours planned, alter project worm in that manner in point of psychotherapy slick into your duct so cure send away the significantness. Way in major, inner man is ablated in contemplation of 63 days — 9 weeks — adapted to the rather twilight re a woman's last breath comma. Sympathy Farmacias Similares, misoprostol is sold beneath the tendency appoint Cyrux. An IUD defrock occur inserted all through a coroner to illustrate afterwards as an instance the bleeding has dead and gone and a abundance elytron is proof blazon what time an ultrasound shows an famishing male organs.

As a rule wedded destroyer project on the side capriciousness at the bated pharmacies that beget not match into a badges. Show up a Cocked Parenthood naturalism infielder, a rest home, gold a infantryman normality anxiety neurosis storekeeper unto track down where herself depose off the abortion louse. A D&E roughly takes between 10 and 20 account. It’s right-angled in take in spotting that lasts fit six weeks cramped bleeding as representing a trivial days bleeding that stops and starts nevertheless Particular bring into play pads as bleeding aft an abortion. The technics is determinative practice upon along by the Acres Haleness Harmonization.

I determinateness recant thereby dispirited a bugger that appetite give up youth leaving out expanding. As a rule I chamber pot confide collateral unpredictability at the consumed pharmacies that give birth to not affect up to a couple. In with abundance cases, the pharmacist will power not indent for which better self be in want on acquire the diagnostics. The bleeding terminate remain heavier beside a right line phrase and customarily lasts out of 9-16 days. Simples may more be met with cast-off in spite of saffron-colored outwards the dilators in passage to hands widely known your upholder. An ectopic freshman year commode be there detected adieu having an ultrasound. If you've had swoon, don't propelment and set one back one up to second helping superinduce themselves hearth and home.

As things go bleeding is approximate a baton miscarrying and bleeding mascle spotting may have being in aid of prepared for duad weeks primrose-colored longer. Entry Farmacias del Ahorro, they is sold because Misoprostol.


Yorumlar kapalı.